Temat: „Eksperymenty z jajkiem”- zajęcia artystyczno- badawcze.

Wielkanoc to wspaniały czas, również na eksperymenty. które  ucieszą na pewno nasze maluchy. Zachęcam do wspólnej zabawy.

Mam prośbę , nie uprzedzajmy wcześniej dzieci o efektach eksperymentów. Niech  doświadczają, obserwują zachodzące reakcje i samodzielnie formułują wnioski.

1. GUMOWE JAJO

Czego potrzeba?

– jajko, ocet, kubek, talerzyk

Jajo wrzucamy do kubka z octem i zakrywamy talerzem. Ten kwaśny zapach jest konieczny – to aromat nauki i mocnych wrażeń, które nadejdą! Zostawiamy całość na jedną dobę. W tym czasie ocet ścina białko, na skorupce widać bąbelki uciekającego powietrza. Po upływie jednego dnia, obieramy jajo ze skorupki i sprawdzamy co tam się wydarzyło. Po obraniu jajko wygląda jak ugotowane na twardo. Jest natomiast bardzo plastyczne. Jeśli dłużej posiedzi w occie, zaczyna się nawet odbijać.

 

2. Jak sprawdzić czy jajko jest gotowane, czy surowe

Rodzic trzyma dwa jednakowe jajka i prosi dziecko, aby zastanowiło się, po czym można poznać, że jedno z nich jest surowe, a drugie gotowane. Dziecko podają swoje propozycje. Następnie należy wprawić  w ruch obrotowy oba jajka. Obserwujemy  ich ruch i określamy, które z jajek  kręci się szybciej. Rozbijamy  jajko i sprawdzamy swoje wnioskowanie.
Gotowane jajko wiruje szybko, natomiast surowe kołysze się i obraca wolniej. Dzieje się tak, ponieważ jajko ugotowane (szczególnie to na twardo) ma stały środek, a surowe nie może obracać się łatwo i szybko – jego płynny środek przesuwa się wewnątrz skorupki na wszystkie strony.

3. TĘCZOWE JAJO – do koszyczka

Czego potrzeba?

  • jajko na twardo
  • barwniki spożywcze
  • wata/waciki
  • gumowe rękawiczki

Zakładamy rękawiczki.  Rozpuszczanymi barwnikami do jajek  nasączamy watę (tak jak na zdjęciu), następnie zawijamy w nią jajko. Zostawiamy na kilka minut i gotowe! Dużo lepszy efekt osiągamy na jajku z białą skorupką.

 

3.  Jak oddzielić żółtko od białka?

Stłuczone jajko bardzo nam się przyda! Do tego zadania potrzebujemy plastikowej butelki. Zatrzymujemy ją nad jajkiem, lekko naciskamy plastik, by wypuścić powietrze i jednocześnie wessać żółtko do środka, wtedy szybko podnosimy, by żółta część nie uciekła nam z powrotem, tylko przekładamy do drugiej miski!  To świetna zabawa a równocześnie dobre ćwiczenie paluszkowe.

4. Pływa czy tonie?

Potrzebne jest: Woda, sól i surowe jaja.

Eksperyment z jajkiem i wodą:

Wlewamy do słoika trochę czystej wody, mniej więcej do połowy naczynia. 2. Wkładamy do wody jajko.

Jajko opadnie na dno słoika.

5. Eksperyment z jajkiem i solą:

 Do słoika z wodą wsypujemy 10 – 15 łyżeczek soli i dokładnie mieszamy. 3. Następnie włożyła jajko do wody z solą. Jajko będzie unosiło się w słonej wodzie, na jej powierzchni.

Eksperyment z wykorzystaniem lejka:

Za pomocą lejka wlewamy trochę czystej wody po ściankach, ale tak, by nie zmieszała się z tą słoną.

Jajko będzie pięknie lewitowało w wodzie, ale zanurzone, mniej więcej w połowie poziomu wody, to w zależności od ilości wsypanych łyżeczek soli – może być trochę wyżej lub niżej.

6.Malowanie lakierami

Na koniec trochę się zrelaksujmy i pomalujmy jajka. Wylewamy do miseczki z wodą lakier do paznokci i maczamy w nich pisanki.

Otrzymamy  przepiękne, błyszczące wzory, ale również okropny zapach lakierów, którymi przesiąkło całe jajko.

5. Rzeżucha w zabawnym wydaniu

6. „Wyścig z jajkiem”- zabawa ruchowa z elementem równowagi:

Potrzebna będzie łyżka zwykła lub drewniana oraz jajko. Żeby zminimalizować straty w jajkach można wykorzystać sztuczne. Wyznaczamy start i metę (początek i koniec np. pokoju w domu).Prosimy dziecko, aby przeniosło jajko na łyżce w taki sposób, aby  nie spadło.. Żeby nie było tak łatwo i przyjemnie możemy mierzyć czas, zaproponować konkretny sposób poruszania się, np. bokiem, tyłem, stopa za stopą na kolanach, na palcach, dołożyć przeszkody, na które nie można nadepnąć. Dziecko powinno przez całą trasę starać się trzymać wyprostowaną rękę.          

Przygotowała: Joanna Suchodoła

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje