Przedszkolaki z grupy czwartej w ramach realizacji bloku tematycznego ,,W dalekim kosmosie’’ poznawały tajemnice kosmosu.  Zajęcia miały na celu rozbudzanie zainteresowań dzieci otaczającym Wszechświatem. W trakcie różnego rodzaju zajęć i zabaw dzieci  poznały planety Układu Słonecznego, poszerzyły słownik pojęciowy o wyrazy związane z Kosmosem, Układem Słonecznym oraz poznały zawód kosmonauty. Dowiedziały się min. czym różni się gwiazda od planety oraz pilot od kosmonauty. Zastanawiały się , czy  na innych planetach istnieje życie i jak może wyglądać jej mieszkaniec. Przedszkolaki zorganizowały ,,kącik kosmiczny’’. Podejmowały różnorodne działania – układały rakiety, postaci kosmiczne z figur geometrycznych, wykonały rakiety z wykorzystaniem rolek po papierze toaletowym, zapoznały się z modelem kuli ziemskiej, poznawały ciekawostki podczas zabaw z globusem interaktywnym. Na zakończenie kosmicznego tygodnia wykonały prace plastyczne tworząc ,,Kosmos’’ z wykorzystaniem nowoczesnej pomocy dydaktycznej – maszyny do kolorów i farb Kri, Kra, Kro. Mieszały kolory, tworzyły oryginalne wzory, linie, cienie. Pracując intensywnie i z zaangażowaniem nad swoim dziełem, ,,puszczały’’ naszym pociechom blokady emocjonalne, w związku z czym powstały niesamowite obrazy kosmiczne.

Opracowała: Joanna Suchodoła

Opis galerii zdjęć: Na pierwszych sześciu zdjęciach dzieci układają na dywanikach kosmiczne wzory wykorzystując do tego figury geometryczne. Na kolejnych dwóch zdjęciach widać mapę nieba, następnie dzieci biorą udział w zabawie ruchowej „Rakieta- odrzutowiec- samolot”. Na kolejnych ośmiu zdjęciach dzieci oglądają książki i encyklopedie o Kosmosie, globus oraz model wnętrza kuli ziemskiej. Na kolejnych dziesięciu kolejnych zdjęciach dzieci tworzą prace plastyczne przy użyciu farb i maszyny do kolorów. Ostatnie zdjęcie przedstawia dzieci trzymające powstałe prace pozujące do wspólnej fotografii.