W związku z trwającym w grupie tygodniem wiedzy o naszym regionie przedszkolaki z grupy dziewiątej we wtorek 10 maja udały się na wycieczkę do muzeum kultury białoruskiej w Hajnówce. Na miejscu zaopiekowała się nami Pani Agnieszka Tichoniuk, która oprowadziła nas i bardzo ciekawie opowiedziała o tamtejszych atrakcjach. Na dzieciach ogromne wrażenie zrobiły liczne eksponaty stanowiące wyposażenie gospodarstw domowych i warsztatów rzemieślniczych z przełomu XIX i XX w. Z ciekawością oglądały typową wiejską zagrodę gospodarską, symboliczne wnętrze izby na „kalady” czyli wigilię Bożego Narodzenia oraz zaprzęg  koński, a także uważnie wysłuchały informacji o zwyczajach przy wykonywaniu prac polowych czy świętach religijnych. Dzieci wiele dowiedziały się o  dawnych rzemiosłach: kołodzieja, kowala, garncarza, stolarza, bednarza, oraz w jaki sposób tkano i jak  wyglądał warsztat tkacki. Dzieci obejrzały również stałą ekspozycję rzeźby  artystycznej i malarstwa. Zajęcia takie inspirują dzieci do pracy twórczej, rozbudzają i rozwijają zainteresowania problematyką historii najbliższego środowiska, uczą i zachęcają do pielęgnowania tradycji.

Przygotowały: Krystyna Kojło, Renata Bartoszewicz

Opis zdjęć: Na zdjęciach od 1 do 8 widać dzieci z grupy IX w muzeum kultury białoruskiej oraz Panią Agnieszkę Tichoniuk oprowadzającą i opowiadającą o eksponatach w muzeum. Na zdjęciach 9-10 dzieci oglądają makietę gospodarstwa wiejskiego. Dzieci oglądają zabytki kultury takie jak zaprzęg koński (zdj. 13), wyszywane ręczniki i stroje ludowe (zdj. 14, 15), różne narzędzia rzemieślnicze i przedmioty codziennego użytku (zdj. 11-12, 16-23).