Są maluchy, które nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu, trudno się im skupić, zbyt gwałtownie reagują na uwagi rodziców. One nie są jednak świadomie niegrzeczne – problemem tych dzieci jest nadpobudliwość.

Najbardziej widocznym objawem nadpobudliwości jest nadmierna aktywność. Dzieci są niespokojne, nerwowe i niedokładne. Wobec takich zachowań dorośli reagują niewłaściwie, a to sprawia, że trudności dziecka się pogłębiają. Przede wszystkim pamiętajmy , że problemy wychowawcze nie wynikają z tego, że dziecko jest krnąbrne, ale z tego, że nie umie ono kontrolować własnego zachowania.

1 . Pilnujmy codziennej rutyny!

Układajmy plan dnia naszej pociechy tak, by określone czynności odbywały się mniej więcej w tym samym czasie i w takiej samej kolejności. Zadbajmy o to, by w miarę możliwości nie zaburzać tego rytuału.

2 . Przypominajmy często o obowiązkach!

Jeśli pragniemy, by zapamiętał jakąś informację czy polecenie, bądźmy przygotowani na to, że musimy je wielokrotnie powtórzyć. Pamiętajmy, by się z tego powodu nie irytować .

3 . Zadbajmy o spokojne otoczenie

Nadmiar przedmiotów sprawi, że nasza pociecha będzie się jeszcze bardziej rozpraszać . Postarajmy się by nasz maluch dorastał w miłej i spokojnej atmosferze. Unikajmy głośno grającego radia i telewizora.

4 . Pozwólmy się wyzłościć !

Nadpobudliwe dzieci często wybuchaj ą złością. Najlepsze, co możemy wówczas zrobić, to po prostu pozwolić malcowi wyładować wściekłość. Zaprowadźmy go do jego pokoju i pozostawmy samego, aż się uspokoi.

5 . Chwalmy za każde osiągnięcie!

Starajmy się nagradzać wszelkie pozytywne zachowania naszego dziecka To najlepsza droga do tego, by malec miał ochotę je powtarzać .

6 . Nie stawiajmy trudnych wyborów!

Takie dzieci maj ą trudności w dokonywaniu wyborów. Najlepiej stawiać je przed faktami dokonanymi. Stanowczo mówić, w co mają się ubrać, co zjeść, co zrobić, dokąd pójść.

7 . Nie upokarzajmy, ganiąc!

Nadpobudliwość jest często przyczyną agresywnych zachowań, szczególnie u chłopców. Nie można tego ignorować . Malec musi wiedzieć, że zrobił źle i zasłużył na karę. Nie powinien wówczas otrzymać od nas tego, na czym mu zależy, np. loda. Można też pozbawić dziecko jakiegoś przywileju np. oglądania bajki. W żadnym wypadku nie należy krzyczeć czy zawstydzać .

8 . Zapewnijmy zajęcie małym rączkom

Może to być rysowanie , malowanie , wycinanie , lepienie z plasteliny, czy nawlekanie koralików. Żadne jednak nie powinno zajmować więcej niż pół godziny. Dłużej malec nie jest po prostu w stanie się skupić.

Opracowała: A. Lipczyńska

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje