W dniu 22 marca na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Wody. Przedszkolaki są bardzo zainteresowane tym tematem. Potrafią wskazać do czego potrzebujemy wody w naszym codziennym życiu, rozumieją, że zasoby wody są bardzo cenne i należy ją oszczędzać.

Czterolatki nurtowało pytanie : Skąd się bierze woda w naszych kranach?. Aby rozwiązać tą tajemnicę, dzieci z grupy siódmej wybrały się na wycieczkę do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Hajnówce. Aby dotrzeć na miejsce przedszkolaki skorzystały z autobusu Komunikacji Miejskiej. Wszyscy potrafili się właściwie i bezpiecznie zachować w autobusie, grzecznie przywitać i pożegnać z kierowcą i innymi pasażerami.

Po Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Hajnówce oprowadziła dzieci P. Justyna Czurak pracująca w laboratorium zakładowym. Na początku wycieczki  dzieci oglądały film edukacyjny o przygodach  Kropli Wody, dzięki któremu poznały zjawisko krążenia wody w przyrodzie.

Kolejny film przedstawiał sposób pozyskiwania wody ze studni głębinowych i sposoby jej uzdatniania oraz transportowania do naszych domów. Interesujące jest to, że pozyskana woda musi być najpierw oczyszczona z wykorzystaniem filtrów, natleniona i oczyszczona z substancji niekorzystnych dla naszego zdrowia np. związków żelaza.

Następnie dzieci przeszły do hali, w której następuje proces uzdatniania wody. Oglądały jak wyglądają filtry, porównywały jak wygląda woda przed i po procesie uzdatniania. Oczywiście spróbowały jak wybornie smakuje woda z naszego wodociągu. Pani Justyna poinformowała dzieci, że wszyscy możemy bez obaw pić wodę prosto z kranu, ponieważ jest wysokiej jakości i nie ustępuje niczym wodzie butelkowanej ze sklepu.

W laboratorium przedsiębiorstwa Pani Justyna pokazała jak przeprowadza się badania wody na obecność związków żelaza. Woda nieoczyszczona natychmiast zabarwiła się na różowo i specjalne urządzenie laboratoryjne dokładnie wskazało ilość tych związków w badanej próbce. Natomiast woda oczyszczona pozostała bezbarwna i klarowna, a zawartość żelaza była niewielka- dziesięciokrotnie mniejsza niż dopuszczalna norma.

Na pamiątkę dzieci otrzymały upominki z logo przedsiębiorstwa i pyszny soczek, w którym oczywiście występuje woda.

Na terenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Hajnówce dzieci oglądały studnie głębinowe oraz ogromne zbiorniki na wodę znajdujące się w środku wzgórz po ziemią.

Wszystkie dzieci bardzo wiele się dowiedziały o wodzie płynącej z naszych kranów i postanowiły, że będą często pić ten najzdrowszy dla nas napój.

Dziękujemy Pani Justynie Czykwin  za pokazanie i przybliżenie naszym przedszkolakom funkcjonowania wodociągów miejskich.

Opracowanie: Dorota Jurczuk i Beata Sakowska

Opis galerii zdjęć: Pierwsze  zdjęcie przedstawia dzieci wchodzące do  Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Hajnówce. Kolejne trzy zdjęcia przedstawiają dzieci oglądające filmy edukacyjne o wodzie i sposobach jej uzdatniania. Kolejne osiem zdjęć przedstawia dzieci zwiedzające halę uzdatniania wody. Następne zdjęcie przedstawia dzieci obserwujące badanie laboratoryjne wody. Następne trzy zdjęcia przedstawiają dzieci zwiedzające teren ze studniami i zbiornikami Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Hajnówce. Ostatnie zdjęcie przedstawia dzieci oczekujące na przystanku Komunikacji Miejskiej.