Choć aktualna pogoda wskazuje inaczej, to już czas, by przywitać jesień. To doskonała sposobność, by wyjaśnić dzieciom, jak ważna jest odpowiedzialność za naturę, by utrzymać ją w równowadze. W trakcie spaceru z leśnikiem dowiedzieliśmy się, że są dwa rodzaje dębów. Można je rozpoznać po wielkości i kształcie żołędzi. Jeden z nich jest podłużny. To rodzimy, pochodzący z Puszczy Białowieskiej dąb. Drugi z kolei jest sprowadzony na nasze tereny, a kształt żołędzia przypomina malutkiego pomidorka. Dużo dowiedzieliśmy się o jesiennej roli nasion. To w tym okresie nasiona szukają bezpiecznego schronienia na czas zimowy, by na wiosnę pokazały się pierwsze ślady nowej rośliny. Podczas spaceru dzieci mogły wyczulić się na dźwięki lasu, a wzrok mógł ćwiczyć wyłapywanie szczegółów, które kryją w sobie mnóstwo leśnych tajemnic.

Przygotowały: Anna Sacharczuk, Alina Lipczyńska

Opis zdjęć: Spotkanie w lesie z panem leśnikiem to pierwsze zdjęcie. Na następnych trzech zdjęciach dzieci zbierają nasiona drzew. Dwa kolejne przedstawiają leśnika, który wskazuje różnice i cechy nasion dzieciom. Na zdjęciu siódmym i ósmym dzieci przyglądają się gąsienicy. Kolejne, dziewiąte zdjęcie, przedstawia krótki pokaz możliwości leczniczych jaskółczego ziela. Leśnik przedstawia dzieciom wyjątkowy okaz huby na zdjęciu dziesiątym i jedenastym. Następne zdjęcie ukazuje uważne dzieci słuchające informacji o nasionach konwalii. Zdjęcia od trzynastego do szesnastego przedstawiają przytulające się do drzew dzieci. Zdjęcie siedemnaste to przedstawienie leśnego poczęstunku dla dzieci. Kolejne 3 fotografie to ujęcie dzieci szukających mieszkańców martwego drzewa. Galerię zamykają grupowe zdjęcia z leśnikiem.