W dniu 22 marca na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Wody. Przedszkolaki są bardzo zainteresowane tym tematem. Potrafią wskazać do czego potrzebujemy wody w naszym codziennym życiu, rozumieją, że zasoby wody są bardzo cenne i należy ją oszczędzać.

Dzieci nurtowało pytanie : Skąd się bierze woda w naszych kranach?. Aby rozwiązać tą tajemnicę, dzieci z grupy ósmej i dziewiątej wybrały się na wycieczkę do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Hajnówce. Aby dotrzeć na miejsce przedszkolaki skorzystały z autobusu Komunikacji Miejskiej. Wszyscy potrafili się właściwie i bezpiecznie zachować w autobusie, grzecznie przywitać i pożegnać z kierowcą i innymi pasażerami.

Na początku wycieczki dzieci oglądały film edukacyjny o przygodach Kropli Wody, dzięki któremu poznały zjawisko krążenia wody w przyrodzie. Kolejny film przedstawiał sposób pozyskiwania wody ze studni głębinowych i sposoby jej uzdatniania oraz transportowania do naszych domów. Interesujące jest to, że pozyskana woda musi być najpierw oczyszczona z wykorzystaniem filtrów, natleniona i oczyszczona z substancji niekorzystnych dla naszego zdrowia np. związków żelaza.

Następnie dzieci przeszły do hali, w której następuje proces uzdatniania wody. Oglądały jak wyglądają filtry, porównywały jak wygląda woda przed i po procesie uzdatniania. Oczywiście spróbowały jak wybornie smakuje woda z naszego wodociągu.

Na pamiątkę dzieci otrzymały upominki z logo przedsiębiorstwa i pyszny soczek, w którym oczywiście występuje woda.

Na terenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Hajnówce dzieci oglądały studnie głębinowe oraz ogromne zbiorniki na wodę znajdujące się w środku wzgórz po ziemią.

Wszystkie dzieci bardzo wiele się dowiedziały o wodzie płynącej z naszych kranów i postanowiły, że będą często pić ten najzdrowszy dla nas napój.

Dziękujemy pracownikom przedsiębiorstwa za tak wspaniałą wycieczkę.

Przygotowały: Emilia Bołtryk, Natalia Zarecka, Dorota Jurczuk

Opis galerii zdjęć: Na pierwszym zdjęciu widzimy wszystkich uczestników wycieczki razem z pracownikami przedsiębiorstwa.  Kolejne zdjęcia ukazują dzieci podczas zwiedzania budynku i placu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.