Świąteczny piernik o aromatycznym, korzennym zapachu i intensywnym smaku to tradycyjny przysmak, bez którego trudno sobie wyobrazić  Polskie Boże Narodzenie. Jednak co ciekawe – początkowo pierniczki nie gościły na wigilijnym stole, a w staropolskiej apteczce. Benedyktyni zauważyli zbawienny wpływ piernika w leczeniu przeziębienia.

   Historia powstania tego wypieku nie jest do końca znana, dlatego też piernik doczekał się wielu podań i legend których jedno głosi, iż jego receptura pochodzi od ormiańskiego mnicha.

  W Polsce stolicą piernika jest Toruń i stąd wywodzi się legenda o piekarzu Bartłomieju, który znalazł w swej piwnicy zakurzoną beczkę z ciastem. Po jej otwarciu rozszedł się niesamowity aromat , ciasto stało w piwniczce 611 dni. Mistrz Bartłomiej upiekł z niego 611 pierniczków i powiesił je na choince przed swoim warsztatem. Do częstowania się tym niecodziennym specjałem zaprosił wszystkie dzieci z sąsiedztwa.

  Przedszkolaki z grupy siódmej i ósmej podczas zajęć kulinarnych przygotowywały świąteczne pierniki. Dzieci poznały sposób wypieku piernikowych ciasteczek i recepturę do przygotowania słodkiego lukru. Przedszkolaki wspaniale poradziły sobie z lukrowaniem i ozdabianiem piernikowych dzwonków, ludzików, domków, gwiazdeczek i serduszek. W zdobienie smakołyków każdy przedszkolak włożył dużo serca, wyobraźni i zapału.

  Wszystkim bardzo podobały się wykonane przez dzieci pierniczki , a najbardziej ich cudowny korzenny aromat i wyborny smak. W taki oto sposób w naszym przedszkolu Boże Narodzenie jest piernikiem pachnące.

Przygotowały: Natalia Zarecka, Beata Sakowska, Dorota Jurczuk

 Opis galerii: Zdjęcia przedstawiają przedszkolaki z grupy siódmej i ósmej w czasie zajęć kulinarnych. Dzieci z dwóch grup siedzą razem przy złączonych stolikach. Rozsmarowują lukier na piernikach, posypują i degustują ciasteczka.

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje