HIGIENA NOSA W CZYŚCIOCHOWYM PRZEDSZKOLU

• Nos stoi na pierwszej linii obrony dróg oddechowych, zapewniając poprawny przepływ powietrza do oskrzeli i płuc. To nasz naturalny filtr powietrza (elementami filtrującymi zanieczyszczenia są śluz i rzęski).

• Błona śluzowa nosa i wydzielina, którą on produkuje, ma kontakt ze środowiskiem zewnętrznym przez cały czas, nie tylko w czasie choroby. W nosie powietrze jest też nawilżane i ogrzewane. Ważne jest, byśmy w miarę możliwości oddychali przez nos, nie przez usta, które tych właściwości filtrujących nie zapewniają.

• Nos jest również narządem węchu. Pod względem fizycznym zapachy to bardzo małe cząsteczki, liczące od kilku do kilkudziesięciu pierwiastków lub związków chemicznych. Wrażliwość na zapachy u każdego może być inna. Podczas infekcji opuchnięcie błon śluzowych powoduje, że na jej czas tracimy węch, a nawet smak.

• Dla prawidłowego funkcjonowania nosa istotna jest higiena pomieszczeń. Warto unikać nadmiernego przebywania we wnętrzach klimatyzowanych oraz regularnie wietrzyć pomieszczenia, zwłaszcza w okresie grzewczym. Powinniśmy unikać wdychania dymu papierosowego oraz przebywania w przestrzeniach nadmiernie zapylonych. Należy także zwrócić uwagę na nieprzegrzewanie pomieszczeń. Optymalna temperatura dla naszego nosa wynosi 21 st. C. Ważna jest też wilgotność powietrza. Za optymalną uznaje się 50%.

• Katar to naturalna reakcja organizmu na infekcję w obrębie nosa. Powstająca wydzielina pomaga usunąć drobnoustroje z błony śluzowej nosa. Dmuchając przez dwie „dziurki” wydzielina z nosa może przedostać się do zatok lub trąbki słuchowej, skutkując znacznie poważniejszymi dolegliwościami.

• Nos należy czyścić delikatnie. Zbyt mocne wydmuchiwanie może prowadzić do pękania naczyń krwionośnych. Zbyt intensywne wycieranie może powodować podrażnienia skóry. Przy nieżycie warto zadbać o pielęgnację okolic nosa, używając odpowiednich kremów.

• Chusteczki wyrzucamy od razu po użyciu. Tym samym zmniejszamy ryzyko dalszego roznoszenia zarazków. Najlepiej kichać w chusteczkę, po czym ją wyrzucić i umyć ręce. Jednak przeważnie nie mamy takiej możliwości. Dlatego WHO, jako najlepszą formę kichania, zaleca kichanie w zgięcie łokcia.

Dołączam materiały przygotowane dla rodziców przez ROSSMANN z Programu CZYŚCIOCHOWE PRZEDSZKOLE. 

Poznacie  Świnkę Zakatarzynkę.  

Jest tam również instrukcja, jak zrobić wiatraczek. Miłej zabawy.

Materiały-dla-rodziców-higiena-nosa

Alina Lipczyńska

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje