15. września dzieci z grupy V rozpoczęły realizację projektu edukacyjnego „Najstarsze Drzewa w Hajnówce”. Przy współpracy z przyrodnikiem i pracownikiem BPN- panią Ewą Moroz- Keczyńską, nauczycielki zapoznały dzieci z treścią książki Petera Carnavas „Ostatnie drzewo w mieście”, poczym cała grupa udała się na poszukiwanie starych dębów. Dzieci otrzymały mapę, według której poruszały się po ulicach Hajnówki. W końcu dotarły do celu- skupiska pięciu starych dębów rosnących przy ulicy Armii Krajowej nieopodal Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Tu na dzieci czekało szereg zabaw i zadań do wykonania. Sześciolatki prowadziły wnikliwą obserwację drzew, szacowały wielkość drzewa, rozłożystość korony (jaki jest obszar, któremu drzewo daje cień?); za pomocą sznurka mierzyły grubość pnia, za pomocą ołówka mierzyły wysokość drzewa oddalając się od niego na tyle, aby dziecko stojące pod tym drzewem było wielkości ołówka. Podczas zabawy ruchowej „Drzewo filtruje powietrze” dzieci wstrzymywały oddech i próbowały dobiec od drzewa do drzewa na bezdechu. Na koniec przedszkolaki otrzymały drewienka, które zanurzały jednym końcem w wodzie z płynem a w drugi koniec dmuchały z całej siły tworząc pianę. Efekt opienionego drewienka wzbudził we wszystkich wielki zachwyt. Serdecznie dziękujemy pani Ewie Moroz- Keczyńskiej za bardzo ciekawe i pouczające zajęcia w terenie.

Przygotowały: I. Zaniewska- Ciep, E. Kiprianiuk

Opis galerii zdjęć: Na pierwszych zdjęciach dzieci idą ulicami miasta rozpoznając i nazywając mijane drzewa. Na kolejnych zdjęciach dzieci przeglądają mapy, według których mają się poruszać po mieście. następnie dzieci stoją przed dębem przyglądając się jego wielkości i oznakowaniu (symbol Pomnika Przyrody). Dzieci ustawiają się pod dębami, obserwuje je z każdej strony, mierzą obwód pnia, chowają się za drzewa. Na koniec dzieci otrzymują drewienka, które zanurzają jednym końcem w wodzie z płynem. Dmuchają w suchy koniec drewienka, obserwując jak wydobywa się z niego piana.