Wiek przedszkolny to czas intensywnego rozwoju fizycznego i umysłowego dziecka. Już od najmłodszych lat dzieci wprowadzane są w świat wartości dotyczących bezpieczeństwa. W tym czasie zapoznajemy dzieci z niebezpieczeństwami im grożącymi, ale przede wszystkim utrwalamy u nich postawy i zachowania dające im poczucie bezpieczeństwa. Podejmując zadania edukacyjne ku bezpieczeństwu dziecka, ważne jest zapoznanie przedszkolaków ze sposobem radzenia sobie w sytuacjach trudnych, zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu, wzbudzeniu w nich czujności w celu zapobiegania powstawaniu zagrożeń, a zatem pragniemy wyposażyć dzieci w wiedzę, umiejętności i nawyki bezpiecznego postępowania w życiu codziennym.

Tych zagrożeń może być wiele. Najpoważniejsze to te, które związane są z bezpieczeństwem na drodze z i do przedszkola, z i do domu Nie można zapomnieć o zagrożeniach pożarowych, dotyczących  niebezpieczeństw zwierząt, czy tych płynących z zabawy w niewłaściwym miejscu.

Dzieci w wieku przedszkolnym są bardzo podatne na przyswojenie prawidłowych nawyków i odpowiednich przyzwyczajeń. Często właśnie własnym przykładem dajemy dzieciom wzorzec prawidłowych postaw wpływających na ich bezpieczeństwo.

Dzieci z  grupy szóstej – trzylatki uczestniczyły  w spotkaniu z funkcjonariuszką KPP w Hajnówce. Zostały zapoznane z zasadami bezpiecznego poruszania się w przedszkolu, poznały i utrwalały zasady bezpieczeństwa w przedszkolu i w drodze do przedszkola. Pani policjantka omawiała zasady ruchu drogowego, zasady poruszania się pieszych po ulicy oraz właściwe zasady sygnalizacji świetlnej, odpowiedzialnego stosowania się do znaków i sygnałów drogowych. Dzieci dowiedziały się również, w jakich miejscach można bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni. Było to wszystko uwieńczone spacerem na skrzyżowanie ulic.

W trakcie spotkania Pani policjantka zaprezentowała również wspaniały wóz policyjny, który wielokrotnie był wykorzystywany w akcjach ratowniczych. Dzieci miały możliwość zwiedzania pojazdu oraz zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.

Wszystkim podjętym działaniom towarzyszyła twórczość plastyczna naszych dzieci – kolorowanie kolorowanek, wykonywanie pojazdu uprzywilejowanego. Dzieci poznawały wiersze i piosenki, uczestniczyły w zabawach ruchowych, układały z klocków drewnianych i plastikowych ,,Ruch uliczny”.

Bardzo serdecznie dziękujemy mamie Szymona  – Pani Paulinie Pawluczuk –  Kośko.

Przygotowały: Dorota Jurczuk; Beata Sakowska

Opis galerii zdjęć: Na pierwszych sześciu zdjęciach widać dzieci przygotowujące się do wyjścia na skrzyżowanie ulic. Następne dziewięć zdjęć przedstawia przedszkolaków przechodzących przez ulicę bez pasów, oznaczonymi pasami oraz z sygnalizacją świetlną. Pozostałe zdjęcia to powrót dzieci do przedszkola z Panią policjantką – oglądanie, wsiadanie do pojazdu policyjnego, słuchanie alarmu z radiowozu, wspólne zdjęcie, przekazanie laurki dla gościa oraz otrzymanie kolorowanek. Galerię zamykają zdjęcia z zajęć plastycznych o ruchu drogowym.