Rozwój praw człowieka ma swoje korzenie w toczącej się na całym świecie walce o wolność i równość wszystkich ludzi wobec prawa. Dzieci są najmłodszymi obywatelami kraju i ich prawa mieszczą się w prawach przysługujących wszystkim członkom społeczeństwa. Ze względu na niezaradność i niedojrzałość psychiczną, dziecko wymaga specjalnej ochrony zarówno przed, jak i po urodzeniu. Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – Prawa Dziecka.

W listopadzie dzieci z grupy szóstej poznawały Prawa Dziecka. Na podstawie własnych doświadczeń i przemyśleń  dzieci opisywały prawa, jakie im przysługują. Obejrzały prezentację multimedialną. Stworzyły słońce symbolizujące Prawa Dziecka. Bawiły się kostkami emocji i odpowiednio wyrażały mimiką i ciałem określone uczucia. Cały tydzień miał wielkie znaczenie dla przedszkolaków. Dzięki niemu, uświadomiły sobie, jak ważne są ich prawa i że mimo, iż są mali trzeba je szanować i kochać!

Przygotowały: Dorota Jurczuk i Beata Sakowska

Opis galerii zdjęć: Pierwsze zdjęcie przedstawia dzieci z naszej grupy rozpoczynające realizację bloku tematycznego: ,,Mały człowiek duża sprawa ma swoje obowiązki i prawa!!!’’. Na następnych dwóch zdjęciach trzylatki oglądają film edukacyjny o Prawach Dziecka. Kolejne cztery zdjęcia przestawiają zajęcia plastyczne dzieci. Na pozostałych siedmiu zdjęciach widać dzieci, które układają na dywanie promyki tworząc słońce przedstawiające Prawa Dziecka oraz przyklejają serduszka, które same wykonały na zajęciach plastycznych. Kolejne dwa zdjęcia przestawiają wspólne zdjęcie wykonanej pracy – słoneczka, która została wywieszona na holu w szatni.