Od września w naszym przedszkolu dwa razy w tygodniu odbywają się zajęcia dodatkowe z zakresu Sensoplastyki. Dzieci w ramach zajęć pracują nad:

•  budowaniem  świadomości ciała i przestrzeni,
  • dbają o usprawnienie ruchowe,
  • wspierają rozwój zmysłów,
  •  rozwojem mowy (ośrodki w mózgu odpowiedzialne za mowę są usytuowane blisko ośrodków odpowiadających za małą motorykę – czyli pracę dłoni),
  • poprzez wspólne działania pogłębiamy kontakt emocjonalny z dziećmi – budujemy
    w ten sposób ich poczucie bezpieczeństwa,
  • uwalnianiem naturalnej ekspresji twórczej,
  •  wspieraniem samodzielności,
  • czerpaniem satysfakcji z kreatywnego działania.

Sensoplastyka jest poznawaniem otaczającego nas świata poprzez połączenie silnych doznań dotykowych, wzrokowych, smakowych i słuchowych. Główną zaletą Sensoplastyki® jest to, że wykorzystuje wyłącznie naturalne składniki, które najczęściej mamy zawsze pod ręką w kuchni, np. mąkę, sól, makaron, barwniki spożywcze. Dzięki temu dziecko może nie tylko bezpiecznie dotknąć, ale również spróbować każdego produktu. Nie potrzeba drogich rekwizytów i czasochłonnych przygotowań do zajęć. Kolejną zaletą Sensoplastyki® jest to, że możemy wykorzystywać tę metodę zarówno w domu, przedszkolu czy na powietrzu.

Przygotowała: Katarzyna Łysakowska

Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach od pierwszego do dwudziestego ósmego dzieci siedzą na podłodze, uczestniczą w zajęciach sensoplastycznych. W trakcie zabaw używane są produkty spożywcze. Dzieci malują mlekiem, robią sensoryczne butelki, tworzą masy nienewtonowskie, mieszają mąkę.