18 marca dzieci z grupy piątej obchodziły Dzień Kolorowej Skarpetki. Zorganizowane zabawy miały na celu podnieść świadomość  dzieci na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. Dzieci założyły tego dnia kolorowe skarpetki nie do pary, gdyż symbolizują one niedopasowane chromosomy u osób z zespołem Downa. Sześciolatki obejrzały prezentację ukazującą trudności , z jakimi spotykają się chore dzieci na co dzień. Same próbowały rysować lewą ręką, przechodzić po równoważni z obciążnikami na nogach; poruszać się na deskorolce bez użycia nóg. Wiele zabaw było typowo związanych ze skarpetkami: dzieci zawieszały je na sznurku za pomocą spinaczy; przechodziły pod sznurkiem ze skarpetkami; pokonywały tor przeszkód na boso, by na koniec szybko znaleźć i założyć swoje skarpetki. Brały udział w zabawie muzycznej „Tańczące stopy” siedząc na krzesełkach. Na koniec obejrzały teledysk nagrany przez dzieci chore na zespół Downa oraz ich najbliższych z rodziny.

Dziękujemy Rodzicom za założenie dzieciom skarpet „nie od pary”. Kolorowe skarpetki były wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa.

Przygotowały: K. Łysakowska, I. Zaniewska- Ciep, E. Kiprianiuk

Opis galerii zdjęć: Na trzech pierwszych zdjęciach dzieci oglądają prezentację multimedialną na temat życia i potrzeb dzieci z zespołem Downa. Kolejne trzy zdjęcia przedstawiają zabawę muzyczną „Tańczące stopy”, podczas której dzieci wykonują powtarzające się ruchy nóg siedząc na krzesełkach. Następnie dzieci rysują skarpetkę ręką, której na co dzień nie wykorzystują do rysowania. Kolejne cztery zdjęcia przedstawiają dzieci przechodzące po równoważni z przymocowanymi do nóg obciążnikami. Następnie dzieci zaczepiają na sznurku skarpetki korzystając ze spinaczy do bielizny. Przechodzą pod sznurkiem, tak by go nie dotknąć swoim ciałem. Pięć kolejnych zdjęć przedstawia tor przeszkód, który dzieci pokonują na boso, biegną do swoich skarpetek i zakładają je. Na kolejnych zdjęciach sześciolatki przejeżdżają przez dywan na deskorolce. Następnie dzieci oglądają teledysk do muzyki Michaela Jacksona. Trzy kolejne zdjęcia przedstawiają zabawy na dywanie w kole: dzieci obejmują się i podnoszą do góry ręce i nogi. Następnie wszyscy pozują do wspólnego zdjęcia. Ostatnie fotografie opisują dzieci siedzące przy stoliku układające skarpetki do pary.