W życiu każdego człowieka emocje odgrywają bardzo istotną rolę. Każdy z nas przeżywa swoje porażki i sukcesy w zupełnie inny sposób. W związku z tym przedszkolaki z grupy pątej w ramach realizacji bloku tematycznego ,,Szanujemy się wzajemnie’’ uczyły się rozpoznawać uczucia, emocje, nazywać je, konstruktywnie wyrażać. Podczas dwutygodniowego cyklu zajęć przedszkolaki nabywały umiejętności, jak wyrażać swoje emocje, tak aby nikogo nie urazić  i nie zniechęcić do siebie, jak umiejętnie się złościć,, jak okazywać radość lub smutek. Słuchały literatury o emocjach. Dopasowywały emotikony do określonych ilustracji przedstawiających emocje. Obejrzały krótki film ,,Nasze emocje’’. Podczas zajęć podejmowały również aktywność artystyczną – pracę plastyczną ,,Emocje’’ (rozdmuchiwanie słomką farby na kartce papieru). Dodatkowo rysowały sytuacje, które sprawiają im radość, smutek, złość, zdziwienie. Na zakończenie cyklu zajęć odbyły się zabawy podsumowujące opracowywana tematykę. Zajęcia o emocjach dostarczyły dzieciom nowych doświadczeń i wprowadziły w magiczny świat zabaw.

Opracowanie: Joanna Suchodoła, Urszula Kiryluk

Opis galerii zdjęć: Pierwsze dwa zdjęcia przedstawiają prezentację multimedialną ,,Nasze emocje’’. Na kolejnych sześciu zdjęciach dzieci podejmują aktywność plastyczną. Na następnych trzynastu uczestniczą w zabawach z emocjami. Na czternastym zdjęciu słuchają opowiadania o emocjach. Kolejne zdjęcia przestawiają zabawy mimiczne z lusterkami i oddechowe z piórkami. Ostatnie wspólne zdjęcie grupowe jest zakończeniem cyklu zajęć.