Prewencyjne badanie populacyjne wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1 u dzieci w okresie bezobjawowym w województwie podlaskim

Medyczny w Białymstoku realizuje program wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1 u dzieci w województwie podlaskim. Badaniem chce także objąć dzieci z miasta Hajnówka w wieku od roku do 9 lat.

Rodzice wyrażający chęć zgłoszenia dziecka do badań mogą uzyskać dokumenty zgłoszeniowe u nauczycielek grup  (klauzulę informacyjną oraz zgodę RODO i formularz świadomej zgody)  lub pobrać z załączników. Wypełnione należy przekazać nauczycielkom.

Rekrutacja do badań  trwa do dnia 12 maja 2023 r.

Badanie będzie polegało na oznaczaniu z krwi małego pacjenta białek (autoprzeciwciał niszczących trzustkę) i pewnych genów, które predysponują dziecko do rozwoju cukrzycy.

O dacie i miejscu badań powiadomimy Państwa w późniejszym terminie.

Informacje dotyczące programu wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1 u dzieci oraz dokumenty zgłoszeniowe dostępne są w załącznikach poniżej.

Załączniki:

1. Informacja dla uczestnika badania