Dnia 12 maja w grupie dziewiątej w przepięknej, regionalnej scenerii miało miejsce niezwykłe przedsięwzięcie pod hasłem: „Nowoberezowska Noc Muzeów”- TYCI. Inicjatorką tego przedsięwzięcia była Pani Krystyna Chodak – pasjonatka regionalnego rękodzielnictwa. Celem spotkania było stworzenie okazji do poznawanie skarbów z babcinych szaf i kufrów oraz uczenie szacunku do dorobku przeszłych i teraźniejszych pokoleń. Przedszkolaki przywitały Panią Krystynę przed budynkiem przedszkola pomagając wnieść do przedszkola wszystkie przywiezione eksponaty w specjalnie oznakowanych torebkach. Następnie każde dziecko prezentowało zawartość swojej torby. Pani Krystyna omawiała z dziećmi wzory i ornamenty najczęściej umieszczane na ręcznikach, kapach, narzutach, obrusach. Podkreśliła, że wszystkie te przepiękne rzeczy dawniej ludzie wykonywali własnoręcznie. W niektórych torbach znalazły się takie skarby, które bardzo zaciekawiły dzieci, np. wrzeciono z bajki o Śpiącej Królewnie, nawijak, cewka, czy też konopny worek na ziemniaki, który okazał się znakomitym zaczątkiem do zabawy: „Kto ukryje się w worku?”. Kolejna ciekawostka było zaproponowane przez Panią Krystynę projektowanie na papierze milimetrowym własnych wzorów i ornamentów. Dzieci wykazały się duża kreatywnością i stworzyły przepiękne prace. Na zakończenie dzieci samodzielnie nawijały włóczkę na cewki za pomocą nawijaka jako pamiątkę z tego spotkania.

Dziękujemy serdecznie pani Krystynie Chodak za bardzo ciekawe i pouczające spotkanie i mamy nadzieję, że rozbudzi ono w dzieciach ciekawość do dalszego poznawania naszego regionalnego rękodzielnictwa.

Podziękowania kierujemy również do Babci naszego Maćka oraz Pani Krysi Kojło za wzbogacenie naszego kącika regionalnego w ciekawe eksponaty.

Przygotowała: Barbara Markiewicz

Fotografowała: Anna Kojło

Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach 1-2 ukazane są dzieci witające gościa i wnoszące eksponaty do przedszkola. Zdjęcia od 3 do 23 przedstawiają dzieci podczas różnych aktywności w czasie zajęć. Na zdjęciu 24 ukazany jest kącik regionalny. Zdjęcia 25-27 przedstawiają grupę dzieci z paniami na tle gazetki z napisem: Nowoberezowska Noc Muzeów. Na zdjęciu 27 dzieci składają podziękowanie pani prowadzącej. Zdjęcie 28 ukazuje dzieci wpisujące się do pamiątkowej księgi.