Już idzie lato, idą wakacje

Będzie zabawa, będą atrakcje

Będzie wspaniale, będzie bajecznie

Kiedy wakacje miną bezpiecznie!

Wakacje to czas, w którym możemy korzystać z dobrodziejstw lata. Długie i wolne dni oraz słoneczna pogoda sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu oraz podróżom. W związku z tym rodzice powinni mieć wzmożoną czujność, jeśli chodzi o bezpieczeństwo swoich dzieci. Ważne jest, żeby nauczyć dziecko, jak powinno dbać o swoje bezpieczeństwo i czego musi unikać, aby nie prowokować groźnych dla siebie sytuacji. Poniżej prezentujemy kilka zasad, o których warto pamiętać przy wakacyjnym odpoczynku.

Na placu zabaw: Gdy dziecko wychodzi na plac osiedlowy, przypomnijmy mu, by prawidłowo korzystało z dostępnych na nim atrakcji, a także nie grało w piłkę w pobliżu jezdni, ani nie biegało między samochodami ustawionymi na parkingu. Należy uczulić także naszą pociechę, by w żadnym wypadku nie rozmawiała z obcymi ani nie przyjmowała od nich żadnych podarunków i słodyczy.

Na rowerze: Jeśli nasze dziecko wychodzi na rower, pamiętajmy, by wyposażyć go w kask oraz element odblaskowy. Przestrzeżmy, by pilnowało się opiekuna i pamiętało o zasadach bezpieczeństwa.

Nad wodą: Warto jest wyposażyć dziecko w koło dmuchane czy naramienniki, które pozwolą mu utrzymywać się na wodzie. Pamiętajmy również o posmarowaniu dziecka kremem z wysokim filtrem i uzupełniania płynów podczas spędzania czasu nad wodą, korzystając oczywiście z zabranych ze sobą zapasów, a nie zbiornika wodnego, który odwiedzamy 😉 Przestrzeżmy dzieci, o zagrożeniach wiążących się z kąpielami w akwenach wodnych i basenach (możliwość zachłyśnięcia się, podtopienia itp.) i pilnujmy, żeby zawsze znajdowały się w zasięgu naszego wzroku!

W górach i lesie: Pamiętajmy o odpowiednim ubiorze dla dziecka – pełnych, wygodnych butach, długich spodniach i koszulce, chroniących przed owadami i kleszczami oraz czapeczce chroniącej głowę. Przestrzeżmy dziecko o zagrożeniach płynących ze świata przyrody: dzikie zwierzęta, trujące rośliny. Przypomnijmy o ostrożnym poruszaniu się, żeby uniknąć potencjalnego przewrócenia się, które mogłoby doprowadzić do zwichnięć lub złamań kończyn. Nie wybierajcie się w góry ani do lasu przy niesprzyjających warunkach pogodowych!

W każdej z powyższych sytuacji musimy pamiętać o tym, żeby nie pozostawiać przedszkolaków bez opieki osoby dorosłej! Na wypadek zagrożenia przypomnijmy dzieciom numer alarmowy 112, warto w zabawie przećwiczyć zgłaszanie niebezpiecznych sytuacji. Dobrze jest również przezornie wyposażyć dziecko w kartkę z numerami kontaktowymi do rodziców. Pamiętajmy też o tym, że oprócz zasad bezpieczeństwa, zarówno dzieci, jak i dorosłych obowiązują zasady kultury i ekologii. Szanujmy przyrodę i zawsze wyrzucajmy śmieci do kosza!

Po dodatkowe informacje dotyczące bezpiecznych wakacji odsyłamy do zapoznania się z poradami zamieszczonymi na stronie podlaskiej policji: https://podlaska.policja.gov.pl/pod/dzialania/prewencja/programy-profilaktyczn/wakacyjne-feryjne-pogot/bezpieczne-wakacje/28749,Porady-dla-rodzicow.html

Polecamy również wakacyjne rymowanki sprzyjające zapamiętaniu wakacyjnych zasad:

Grafika przedstawia następujące rady: „Głowa nie jest od parady i służyć ci musi dalej. Dbaj więc o nią i osłaniaj, kiedy słońce pali.”, „Gdy huczą grzmoty, szumi ulewa, nie chroń się nigdy pod wysokie drzewa.”, „Coś tam pełznie w trawie. Wąż? A może żmija? I węża, i żmiję z daleka omijaj.”

Pamiętajmy, że chociaż nieszczęśliwych wypadków czasem nie sposób uniknąć, to jeśli będziemy rozmawiać z naszym dzieckiem na temat bezpieczeństwa i przypominać mu obowiązujące zasady, na pewno możemy znacznie zminimalizować to ryzyko.

Aby nastroić siebie i dzieci na bezpieczny wakacyjny wypoczynek, polecamy piosenkę, z której pochodzi cytat rozpoczynający ten artykuł: https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM

Opracowały: E. Kiprianiuk, B. Dmitruk