Jak zwykle po świętach Bożego Narodzenia przychodzi radosny okres Karnawału. Świętuje się go w większości krajów świata, a zwyczaj ten pochodzi jeszcze ze starożytnej Grecji. Nazwa prawdopodobnie wzięła się od słów od carne vale – „mięso żegnaj”.

W naszym kraju karnawał pojawił się za czasów szlachty sarmackiej, a staropolskie obchody określane były jako zapusty. Karnawał czyli staropolskie zapusty trwały od Trzech Króli do Wielkiego Postu. W Polsce bawiono się wtedy bardzo hucznie. Szczególnie popularne były kuligi oraz maskarady lub maszkary czyli zabawy polegające na zakładaniu masek. Podczas staropolskich zapustów zwyczajem było, że panny starały się poznać przyszłego męża, gdyż podczas postu będzie na to za późno. Aby wykazać się przed adoratorami kulinarnymi talentami, panny przygotowywały charakterystyczne dla zapustów wypieki i napoje. Najbardziej popularne były pączki, chruściki i inne związane z danym regionem specjały.

Najhuczniej obchodzono ostatni tydzień karnawału, czyli Ostatki, rozpoczynające się od Tłustego Czwartku. Wtedy to po wsiach chodziły grupy przebierańców. W zależności od regionu, w korowodach dokazywali: diabeł, śmierć, turoń, kominiarz, bocian, baba i dziad, a towarzyszyli im muzykanci. Wierzono, że wraz z nimi przychodzi do domów dostatek i urodzaj. Podczas Ostatków w zabawach i jedzeniu  nie było umiaru. Raczono się tłustymi słodkościami – racuchami, blinami, pączkami i chruścikami. Ta słodka tradycja na całe szczęście przetrwała do dnia dzisiejszego.

   Maluszki z grupy szóstej także poznawały zwyczaje karnawałowe. Oglądały przebrania na bal karnawałowy, pomagały przygotować dekoracje, uczyły się nowych  zabaw i tańców na bal , a nawet własnoręcznie zrobiły maski. Podczas balu wszystkie dzieci chętnie uczestniczyły w tanecznych korowodach, tańczyły poleczkę i walczyka. Nie zabrakło konkursów zręcznościowych i zabaw integracyjnych w parach i zespołach. Humory dopisywały wszystkim przedszkolakom. O dzieciach nie zapomniał Mikołaj i podrzucił maluszkom wspaniałe prezenty. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci  naszych najmłodszych przedszkolaków

Opracowanie: Beata Sakowska i Dorota Jurczuk

Opis galerii zdjęć: Pierwsze sześć zdjęć przedstawia dzieci uczestniczące w tańcach karnawałowych. Kolejne dwa zdjęcia przedstawiają dzieci ustawiane na tle gazetki tematycznej z napisem Karnawał.

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje