Podczas realizacji bloku tematycznego o zwierzętach leśnych trzylatki z grupy pierwszej odbyły zajęcia z wykorzystaniem metody ilustrowanych opowiadań według koncepcji E. Gruszczyk- Kolczyńskiej. Nauczycielka przeczytała dzieciom opowiadanie, po czym dzieci odpowiadały na pytania dotyczące jego treści. Nauczycielka ustawiła kolejno sylwety zwierząt jako postacie występujące w opowiadaniu. Dzieci je nazywały i przeliczały. Następnie razem z nauczycielką, trzylatki ilustrowały treść opowiadania sylwetami zwierząt. Następnie same próbowały zilustrować opowiadanie. Taki rodzaj zajęć ma wiele walorów kształcących i motywujących dzieci do działania. Pobudza wyobraźnię, pozwala skupić uwagę, rozwija pamięć i aktywuje do tworzenia własnych opowiadań.

Przygotowała: I. Zaniewska- Ciep

Opis galerii zdjęć: Na pierwszym zdjęciu widać jesienny kącik przyrody. Umieszczone są w nim kolorowe liście, kasztany, szyszki i żołędzie; siedzą pluszowe wiewiórki i jeże. Na kolejnych zdjęciach dzieci siedzą na dywanie. Mają przed sobą kolorowe podkładki, na których układają sylwety zwierząt według treści opowiadania. Nauczycielka przyczepia na tablicy magnetycznej postacie zwierząt a dzieci robią to samo na kolorowych podkładkach. Ostatnie zdjęcie przedstawia pracę plastyczną dzieci- wiewiórkę wykonaną techniką paluszkowania.